Jaké jsou nejčastější problémy po porodu?

Novopečené maminky to nemají vždy snadné. Většinou směřují všechnu svou sílu a energii do narozeného miminka, ale málo času jim zbývá pro ně samotné. Ovšem spokojená maminka = šťastné dítě. Proto se na klinice Vo2max snažíme vytvářet pro maminky bezpečné prostředí a pomoci jim v jejich obtížích.

Trápí vás po porodu diastáza, nefunkční pánevní dno, poporodní inkontinence, nebo se obecně necítíte po porodu ve své kůži a chtěla byste se navrátit do své pohody? Jsme tu pro vás.

Co je to diastáza?

Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů. Přímý sval břišní tvoří pomyslný pás vpředu od hrudníku až ke stydké kosti. Ten je rozdělen na pravou a levou polovinu, jedná se tedy o pár svalů. Uprostřed je spojen vazivovou čárou nazývající se linea alba. Jedná se o tuhé vazivo, bez cév, které se může vlivem působení sil a tlaku roztáhnout do stran, ztenčit a oslabit. Ve stoji to většinou vnímáme jako vystouplé bříško. V lehu na zádech můžeme pozorovat prohlubeň/korýtko a při silových pohybech se nám dělá ve středu těla stříška.

Jak můžeme pomoci?

Nejprve se s vámi zaměříme na správné postavení těla a naučíme vás dýchat správným plným dechem. Ukážeme vám, jak dělat běžné denní pohyby (vstávání z postele, zvedání miminka, předklon k miminku atd.) tak, abyste si neubližovala. Dále pak pokračujeme s prací s pánevním dnem a s cviky na hluboký stabilizační systém (core). K ošetření používáme třeba unikátní německou techniku manuálního uzavírání diastázi, kineziotaping či ultrazvuk k diagnostice a změření břišního rozestupu.

Jaké nastávají problémy s pánevním dnem a co je to inkontinence?

Pánevní dno je příčně pruhovaná svalovina, která je vůlí ovladatelná. Jsme jej schopni aktivovat a relaxovat. Většina žen si myslí, že je důležité hlavně aktivovat (stahovat), tak proaktivně cvičí Kegelovy cviky, cviky podle paní Ludmily Mojžíšové a velmi často ani netuší, že si tím mohou škodit. Inkontinence je odborné označení pro únik moči. Příčinou jsou narušené funkce močového měchýře, trubice a obecně dolních močových cest. Inkontinenci určitě řešte s odborníkem, příčina problému nemusí být vždy jen pánevní dno.

Co bychom dělali my?

Vždy velmi záleží, jaký porod máte za sebou.

Klasický porod?

Porod s nástřihem hráze?

Či císařským řezem?

Kolikátý porod máte za sebou?

Jak vypadaly ty předchozí?

Jak vypadala rekonvalescence po porodu?

To vše jsou pro nás důležité informace a naše gynekologická fyzioterapeutka se vás na vše důkladně vyptá. Ke každé z vás přistupujeme s maximální opatrností a individualitou. Nejdůležitější je, abyste naslouchala svému tělu. Naučíme vás, jak pracovat s jizvou, ať už po císařském řezu nebo po nastřižení, či natržení hráze. Uděláme s vámi diagnostiku pánevního dna a budeme společně pracovat na jeho aktivaci či relaxaci a ukážeme vám cviky na doma.

Takže pokud se po porodu necítíte fyzicky v kondici anebo máte některé se zmíněných obtíží, neváhejte navštívit některou z gynekologických fyzioterapeutek na naší klinice Vo2max. Propagujeme, že každá žena si zaslouží cítit se dobře, bez bolesti a sebevědomě a jsme tu od toho, abychom vám k tomu dopomohli.

Stačí nás kontaktovat přes kontaktní formulář, zavolat nebo se rovnou stavit.

Více z magazínu

Akutní případy

+420 777 007 444

Otevírací doba

PO - ČT 7:00 - 20:00,
PÁ 7:00 - 16:30

Domluvte si vstupní
vyšetření na klinice.

Nabízíme vám možnost 15 minutové konzultace po telefonu zdarma, kde vám poradíme, jak a s kým řešit váš aktuální zdravotní stav. Následně vás moc rádi uvidíme u nás na klinice na vstupním vyšetření.

Objednat se můžete přes telefon nebo vyplněním formuláře níže a my se vám ozveme zpět.