Hlavní metody, které využíváme pro podporu správného psychomotorického vývoje u miminek.

Již během prvních týdnů života se tvoří důležité stavební kameny pro správný psychomotorický vývoj miminka. První rok života je tak zásadní pro naučení komplexních pohybových stereotypů, které si dítě nese s sebou až do dospělosti. 

Pokud si u vašeho miminka všimnete asymetrického vývoje, vyhledejte dětského fyzioterapeuta. Je důležité, aby terapie byla zahájena co nejdříve od rozeznání obtíží, a nedošlo tak při čekání k zafixování nesprávného pohybového vzoru. Čím dříve se problém začne řešit, tím účinnější a kratší terapie může být. Ideální je tak navštěvovat dětského fyzioterapeuta již v rámci prevence, a to hned po šestinedělí a následně pak ve 3., 6. a 8. měsíci. 

S novorozenci a dětmi do jednoho roku pracujeme především v rámci Vojtovy metody (VRL – Vojtova reflexní lokomoce) a ACT (Akrální koativační terapie dle Špringrové). Abyste měli představu, jak terapie s vaším miminkem probíhá, připravili jsme si pro vás krátké představení zmíněných technik. 

Vojtova metoda, neboli Vojtova reflexní lokomoce

Vojtova terapie se aplikuje zejména ze tří poloh – z polohy na bříšku, na zádech a na boku. Principem terapie je aktivace vrozených pohybových vzorů geneticky zakódovaných v centrálním nervovém systému.

K tomu, aby se aktivoval u miminka správný pohyb je možné použít deset zón, které najdeme na trupu, ručičkách a nožičkách miminka. Kombinací různých zón a střídáním tlaku a tahu lze zaktivovat obě extrémně důležité oblasti pro správný vývoj – reflexní otáčení a reflexní plazení.

Další důležitou roli hraje nastavení končetin a používání tzv. odporů, kdy terapeutka klade odpor proti pohybu, které je miminko zvyklé dělat. Tímto způsobem lze brzdit a zastavit špatné pohybové vzorce. Svalstvo v okolí „bržděné“ části těla vyvine větší napětí, a na základě toho zesílí i svalová aktivita vzdálenějších částí těla (bříško, záda, horní a dolní končetiny).

Kromě samovolné pohybové aktivity dochází během terapie k aktivaci bránice, prohloubení dýchání, upravení tepové frekvence, tonizaci svalového napětí, zlepšuje vnímání a funkci střev a močového měchýře, pozitivní stimulaci nervových center a zlepšení mentální aktivity.

Akrální koaktivační terapie (ACT)

Druhým typem terapie, který využíváme při vyšetření našich nejmenších klientů je ACT, jehož cílem je napravit špatné pohybové stereotypy pomocí motorického učení. Jde o pohyby, které miminka dělají přirozeně, ale v případě nesprávného provedení z dlouhodobého hlediska svému pohybovému aparátu škodí. Motorické učení je vědomý proces – probíhá na úrovni mozkové kůry, a častým a pravidelným opakováním lze docílit jeho osvojení.  

V této terapii se hodně využívají opory o ručičky a nožičky a velkou roli hrají správně nastavené klenby končetin. Podobně jako s pomocí Vojtovy metody i zde se velmi dobře napřimuje páteř, posiluje bříško, a zádové svaly nebo dopomáhá k volnému dechu, který je pro tělo naše i miminek tak zásadní. .

Aby byl ať už jeden nebo druhý postup úspěšný, je nutné je provádět zpravidla několikrát denně. Jedna sestava trvá pět až dvacet minut. Vysvětlíme vám principy terapie a instruujeme pro domácí cvičení s miminkem. Cílem terapie je společně najít způsob, jak začlenit terapeutické postupy do každodenního života, a jak dítě průběžně stimulovat, jedině tak společně docílíme kýženého efektu. 

A jaké řešíme u miminek nejčastěji obtíže? 

Asymetrický psychomotorický vývoj, např.: 
 • fixované asymetrické držení hlavy (dítě má častěji otočenou nebo ukloněnou hlavičku k jedné straně)
 • dítě používá k úchopu hračky pouze jednu ručičku 
 • při otáčení na bříško preferuje pouze jednu stranu nebo se otáčí „jako jeden celek“ – tedy bez nakročení nožičky (diferenciace končetin)
 • při poloze na bříšku nezvedá hlavičku apod.
 • neleze
 • v případě komplikovaného nebo předčasného porodu – stav po fraktuře claviculy, paréza plexus, brachialis, pohmoždění měkkých tkání krku
Další obtíže, např.:
 • nadměrné zažívací potíže (časté zvracení, nadmuté bříško…)
 • vrozené vývojové vady (dysplázie kyčelních kloubů, pex equinovarus)
 • KISS Syndrom
 • Centrální koordinační poruchy (CKP)
 • Dětská mozková obrna (DMO)

Více z magazínu

Akutní případy

+420 777 007 444

Otevírací doba

PO - ČT 7:00 - 20:00,
PÁ 7:00 - 16:30

Domluvte si vstupní
vyšetření na klinice.

Nabízíme vám možnost 15 minutové konzultace po telefonu zdarma, kde vám poradíme, jak a s kým řešit váš aktuální zdravotní stav. Následně vás moc rádi uvidíme u nás na klinice na vstupním vyšetření.

Objednat se můžete přes telefon nebo vyplněním formuláře níže a my se vám ozveme zpět.