Co vědět o správném vývoji miminka?

Miminko je obrovská radost. Díváte se do očí toho nově narozeného mrňouska a přijde vám tak krásné a úžasné. Na co však jako maminka máte dávat pozor v oblasti psychomotorického vývoje vašeho děťátka především během prvních šesti měsíců? Připravili jsme si pro vás článek, jak rozeznat hlavní ukazatele nesprávného psychomotorického vývoje.

Na co dávat pozor?

Čeho si tedy všímat? Nejčastějšími obtížemi, se kterými se naše dětské fyzioterapeutky setkávají, bývá u miminka asymetrie.

Co to znamená? Maminka (tatínek) může u miminka pozorovat častěji otočenou, či ukloněnou hlavičku k jedné straně, při otáčení na bříško preferuje pouze jednu stranu, nebo k úchopu hračky používá pouze jednu ručičku.

A co teď?

Pokud se u vašeho miminka objevuje jedna nebo vícero z výše zmíněných bodů, určitě je vhodné si domluvit schůzku s dětským fyzioterapeutem. 

Nemusíte mít obavy, s těmito obtížemi se naše fyzioterapeutky setkávají na denní bázi a maminkám většinou stačí dorazit na 2-3 návštěvy a u miminka se dostaví zlepšení, nebo se obtíže zcela vyřeší.

A dále?

Okolo druhého měsíce, by mělo vaše miminko uvolňovat pěstičky a otevírat dlaně.

Některá miminka trpí dráždivostí doprovázenou vysokým svalovým napětím, které vede k prohnutí -záklonu, nebo uzavření rukou do pěstiček. 

V opačném případě se setkáváme s apatičností kojence a nižším svalovým napětím – odborně nazývaným hypotonie.

I toto jsou časté důvody návštěv rodičů u nás na klinice, se kterými si dokážou naše dětské fyzioterapeutky poradit.

Na co se soustředit?

U všech pohybů vašeho miminka je důležité, aby je dělalo na obě strany, a zároveň na obě strany stejně. Pokud tak nedělá, dochází k asymetrickému vývoji, který má negativní vliv na celkovou kondici pohybového aparátu vašeho dítěte v pozdějším věku. Kontrolujte si, jestli se otáčí na obě strany stejně, točí hlavičkou doprava i doleva, k úchopu používá obě ručičky, nebo nepreferuje při pohybu jednu nožičku před druhou.

Rada na závěr

Pokud však nechcete nic zanedbat, dorazte k dětskému fyzioterapeutovi hned po šestinedělí. Požádejte svého pediatra o FT poukaz, na základě kterého bude vaše miminko vyšetřeno. Pokud byste z jakýchkoliv důvodů neměli FT poukaz, můžete se kdykoliv objednat na vstupní vyšetření k dětskému fyzioterapeutovi i bez indikace lékařem a terapii uhradit jako samoplátce. Během vyšetření dostanete i důležitá doporučení ohledně správného handlingu nebo výběru vhodných hraček a dalších pomůcek. V případě, že u miminka bude vše v pořádku, na další návštěvu je ideální následně dorazit ve 3., 6., a 8. měsíci. Můžete si tak být jisti, že o vaše miminko je z hlediska správného psychomotorického vývoje nejlépe postaráno.

Více z magazínu

Akutní případy

+420 777 007 444

Otevírací doba

PO - ČT 7:00 - 20:00,
PÁ 7:00 - 16:30

Domluvte si vstupní
vyšetření na klinice.

Nabízíme vám možnost 15 minutové konzultace po telefonu zdarma, kde vám poradíme, jak a s kým řešit váš aktuální zdravotní stav. Následně vás moc rádi uvidíme u nás na klinice na vstupním vyšetření.

Objednat se můžete přes telefon nebo vyplněním formuláře níže a my se vám ozveme zpět.