Diagnostika běhu pro vaše zdraví a optimální výkon

Běh je skvělý způsob jak zlepšit svou fyzickou kondici. Ovšem jen málo kdo běhá technicky správně a díky tomu dochází k řadě přetížením a zraněním, kterým bychom díky správné technice běhu mohli předejít. Nemluvě o zvýšení našeho výkonnostního potenciálu …

Správná technika běžeckého kroku je ze zdravotního i výkonnostního hlediska velmi důležitá. Pokud běháme technicky správně, minimalizujeme riziko přetížení pohybového aparátu nebo zranění a zvyšujeme náš výkonnostní potenciál.

Diagnostika běhu se věnuje komplexně pohybovému aparátu, předchozím úrazům, aktuální technice běhu a možnostem pro její zlepšení. Náš fyzioterapeut, se specializací na tento obor,  vás provede celou diagnostikou a dostanete od něj i další doporučení v péči o pohybový aparát běžce. 

Jak diagnostika běhu probíhá?

Prvním krokem vyšetření při diagnostice běhu je detailní sportovní anamnéza (úrazy, kompenzace a regenerace, jak často běháte, v jakém terénu, kolik kilometrů …). Následně fyzioterpeut provede tzv. statickou diagnostiku. Ta zahrnuje podologické vyšetření na přístroji podocam, kde se společně podíváte na postavení chodidel, rozložení váhy a stav podélné a příčné klenby nohy. Po vyšetření v ordinaci se oblečete a přesunete s naším fyzioterapeutem ven/na běžící pás (podle toho, kde jste zvyklí běhat). 

Venku bude fyzioterapeut sledovat váš pohyb při chůzi a hlavně při běhu a zároveň si vás natočí. Tato část procesu umožňuje fyzioterapeutovi získat komplexní pohled na váš běžecký styl a identifikovat případné nedostatky v technice. Aby bylo možné provést důkladnou analýzu, je důležité, abyste měli na sobě přiléhavé běžecké oblečení (ideálně v jiné než černé barvě) a vhodnou běžeckou obuv (ideálně již určitou dobu používanou).

Videoanlýza a celkové hodnocení běžecké techniky

Na závěr se vrátíte do ordinace, kde si společně sednete k videoanalýze za pomoci softwaru Dartfish. Tato technologie umožňuje fyzioterapeutovi podrobně zhodnotit držení a pohyb celého těla – hlavy, ramen, pánve, kyčlí, kolen a zejména nohou při došlapu i odrazu. Díky této analýze lze identifikovat oblasti, kde dochází k nesprávným pohybovým stereotypům. Díky doporučením, které dostanete v závěrečné zprávě, můžete tyto nedostatky ovlivnit, a zlepšit tak nejen vaši techniku běhu, ale i vaše celkové zdraví. 

Řešení běžeckých problémů a doporučení

Vyšetření se zaměřuje na řešení široké škály potenciálních problémů spojených s během. Mezi nejčastěji řešené oblasti patří bolesti Achillovy šlachy, bolesti kotníků, paty nebo holení, dále potom bolesti v kolenních a kyčelních kloubech, přetížení v tříslech, bolesti zad v oblasti krční, hrudní a bederní páteře. Další oblastí na kterou se diagnostika běhu zaměřuje může být nízká efektivita běhu, kontrola dechového stereotypu nebo opakovaná zranění. 

Doplňte čas a úsilí, které věnujete běhání, o diagnostiku běhu. Díky této investici zvýšíte svůj výkonnostní potenciál a snížíte riziko zranění. Vaše zdraví a efektivita jsou na prvním místě, a správná technika běhu je klíčem k dosažení vámi vytyčených cílů. 

Cena diagnostiky běhu je 3.500,- Kč. Délka diagnostiky je 90 minut.

Diagnostiku běhu můžete pořídit nejen sobě ale i jako dárek vašim blízkým k narozeninám nebo jen tak. Klikněte v menu na tlačítko poukazy a vyberte si ten váš. 

Chcete se objednat na diagnostiku běhu? Teď je ten správný čas. Zavolejte nám nebo nám napište přes formulář. Klikněte na tlačítko níže a my se o vás moc rádi postaráme. 

Těšíme se na vás!

Šárka Strachová,

Zakladatelka a manažerka kliniky Vo2max 

Více z magazínu

Akutní případy

+420 777 007 444

Otevírací doba

PO - ČT 7:00 - 20:00,
PÁ 7:00 - 16:30

Domluvte si vstupní
vyšetření na klinice.

Nabízíme vám možnost 15 minutové konzultace po telefonu zdarma, kde vám poradíme, jak a s kým řešit váš aktuální zdravotní stav. Následně vás moc rádi uvidíme u nás na klinice na vstupním vyšetření.

Objednat se můžete přes telefon nebo vyplněním formuláře níže a my se vám ozveme zpět.